Czy schizofrenia jest chorobą całego ciała?



Schizofrenia może być chorobą całego ciała - tak twierdzą autorzy przeglądu badań, opublikowanego w Nature w maju 2018.

Od dłuższego czasu wiadomo, że osoby cierpiące na schizofrenię doświadczają większej liczby chorób fizycznych w porównaniu do ogólnej populacji, co też przyczynia się do wysokiego wskaźnika przedwczesnych śmierci w tej grupie. Osoby z tym zaburzeniem umierają 15-20 lat wcześniej, niż średnia (głównie z powodu chorób układu krążenia). Słabe zdrowie fizyczne uznawano długo za wtórny efekt choroby psychicznej. Na przykład leki antypsychotyczne stanowią czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wpływ mogą też mieć zmiany stylu życia w chorobie - cierpienie psychiczne może utrudniać konsekwentne przestrzeganie diety czy reżimu ćwiczeń fizycznych.

Jednak ostatnio naukowcy dostrzegli, że "cielesne" symptomy towarzyszą schizofrenii już na wczesnym etapie jej rozwoju - jeszcze przed rozpoczęciem przyjmowania leków przez pacjenta.

W publikacji, którą przywołuję, porównano dane z wielu badań, by wyciągnąć informacje na temat zmian fizjologicznych w początkowym stadium schizofrenii. Wzięto pod uwagę poziomy hormonów, markery stanu zapalnego, czynniki ryzyka chorób serca, w tym poziomy cholesterolu i glukozy. A także porównano strukturę mózgu i poziomy kilku substancji aktywnych w mózgu.

Pokazano, że we wczesnej schizofrenii zmienia się struktura i funkcje w mózgu, a równocześnie pojawiają się zaburzenia w ciele. Autorzy zaproponowali trzy wyjaśniające hipotezy:

1. Dysfunkcje w ciele mogą doprowadzać do zmian w mózgu, prowadząc do rozwoju schizofrenii. Przykłady takiego procesu obserwuje się w pewnych rzadkich typach nowotworów, które przez produkcję przeciwciał wpływających na mózg, wywołują psychozy. Po usunięcia nowotworu, psychozy ustępują.
2. Symptomy schizofrenii mogą prowadzić do zmian w ciele. Przykładem może być stres w psychozie, skutkujący podwyższonym poziomem kortyzolu, co może prowadzić do otyłości, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi.
3. Symptomy schizofrenii i zaburzeń fizycznych mogą równolegle rozwijać się, wychodząc od wspólnego czynnika ryzyka. Przykładem jest głód, którego doświadcza ciężarna kobieta, który może prowadzić do rozwoju zarówno cukrzycy, jak i schizofrenii u jej dziecka w dorosłym życiu.



Źródła:
Overactive immune system: Is schizophrenia a body-wide disorder? Toby Pillinger | Genetic Literacy Project | July 26, 2018
https://geneticliteracyproject.org/2018/07/26/overactive-immune-system-is-schizophrenia-a-body-wide-disorder/?mc_cid=f467452299&mc_eid=e179a7daf1

Is psychosis a multisystem disorder? A meta-review of central nervous system, immune, cardiometabolic, and endocrine alterations in first-episode psychosis and perspective on potential models Toby Pillinger, Enrico D’Ambrosio, Robert McCutcheon & Oliver D Howes Molecular Psychiatry 09 May 2018 https://www.nature.com/articles/s41380-018-0058-9

Comments

Popular Posts